Jednym z globalnych przeszkód w większości polskich miast jest komunikacja. Nasze województwa są nie przygotowane do tak wielkiego nasilenia korków, jaki został zapoczątkowany poprzez zwiększenie się ilości pojazdów na krajowych ulicach. Z tego powodu główną z najbardziej istotnych inwestycji które musi rozpocząć prawie każde województwo jest inwestycja w rozwój dróg i infrastrukturę komunikacyjną. Jezdnie i komunikacja miejska to najważniejszy obszar, jaki da przestrzeń na to by zwiększyć wygodę krakowian a także usprawni całość infrastruktury miasta.

Spośród okolicznych gmin, inwestycje drogowe jakie realizuje Kraków mocno się wyróżniają. Krakowianie w głosowaniu wypowiedzieli się za budową metra, jednak przed tym jak ono powstanie, w komunikację autobusową i tramwajową oraz nawierzchnie drogowe trzeba zainwestować dużo środków . Spośród ważniejszych inwestycji trzeba podkreślić:
w pełni elektryczną siatkę autobusów – jedyną w kraju,
nowoczesne linie tramwajowe na Ruczaju,
całkowicie rozwinięty dworzec kolejowy wraz z centrum handlowym.
Oprócz tego, w planach miasto przewiduje remont przynajmniej kilka nowych dróg dojazdowych między już wybudowanymi połączeniami i remonty istniejących połączeń autobusowych oraz dróg dojazdowych.
Mieszkańcy remontów nie znoszą – utrudnienia w poruszaniu się i dotarciu do pracy dają się im we znaki w codziennym życiu. Trzeba jednak pamiętać, że bez napraw infrastruktura nie może się poprawić i by mieszkało się lepiej, trzeba wytrwałości.Prezydent Krakowa
Inwestycje w rozwój transportu to nie tylko kolejne drogi, ale również lepszej odporności nawierzchnia jezdni, która będzie bardziej trwała i odporna. (jednym z takich wzorów może być odporna na ścieranie nawierzchnia drogi na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka i na zewnętrznej drodze Wadowickiej). Oczywiście, Kraków potrzebuje dodatkowo kolejnych zmian i inwestycji, by poruszało się po nim wygodnie. Zarówno autem, ale też tramwajami. Ale widać wyraźnie, że wszystko jest na świetnej drodze do tego, by mieszkańcom mieszkało się tu naprawdę miło i z zadowoleniem.